V polovici apríla sa študentky Lesníckej fakulty – Viktória Kučerová, Simona Višňovská –a študentka Drevárskej fakulty Alžbeta Ďuriaková –, zúčastnili na každoročnej akcii s názvom Northern Europian Regional Meeting, tento s miestom konania v neďalekom Poľsku.
Po šťastnom docestovaní do hlavného mesta Varšava sme sa presunuli na univerzitu Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego, kde nás srdečne privítali. Po oficiálnych registráciách sme si vypočuli program NERM-u, históriu a pár slov od rektora univerzity. Ďalej nasledovala krátka prechádzka po areáli univerzity, po ktorej sme zavítali aj do prírodnej rezervácie Skarpa Ursynowska, kde sme si vypočuli krátky úvod o fungovaní ochrany prírody v Poľsku, ktorý sme mohli ďalší deň vidieť Białowieżi. Následne sme sa presunuli do mesta Hájnowka.
Druhý deň po raňajkách sme si vypočuli krátku prednášku od prof. Bogdana Brzezieckeho o prirodzenosti bialowiežskych lesov a výskume vykonávanom fakultou. Po tomto sme sa presunuli do Bialowiežskeho národneho parku, kde sme sa rozdelili do skupín, kedže povolený vstup bol maximálne pre 10 člennú skupinku. Hneď pri vstupe nás privítala divoká atmosféra a na strome srsť zo zubra, po niekoľkých metroch sme uvideli očarujúcu flóru a označené teritória vlkov. Bola to úžasná skúsenosť a všetkým odporúčame vidieť Białowieski Park Narodowy. Po tomto zážitku sme sa presunuli do Európskej zvernice pre zubre, kde sme okrem zubrov videli zachránené vlky, rysa, losí pár a iné európske divoké zvieratá. Po návrate do Hájnowky sme mali tradičnú poľskú večeru s ukážkou poľskej svadby, tancov a hier.
Tretí deň začal rýchlymi raňajkami a presunom na Ostrow Mazowiecka, kde nám pracovníci štátnych lesov ukázali v teréne nezvyčajné hospodárenie v lesoch a taktiež sa venovali téme vzťahov medzi spoločnosťou a využívaním lesa. Po pár hodinách prednášok sme sa presunuli do miestnej reštaurácie a ochutnali ďalšie poľské tradičné jedlá, potom sme sa presunuli do Rogowa, ktoré využívajú študenti na terénne kurzy (u nás HC). Kedže je toto miesto pre nich nezabudnuteľné rozhodli sa organizátori, že práve tu sa uskutoční IFSA International Evening, kde sa odprezentovali všetky krajiny – prostredníctvom ukážky ich tradícií, tanca či spevu, alebo ochutnávky národných jedál a nápojov.
Štvrtý deň sme ako každy deň začali raňajkami a presunom na ďalšie miesto – Spała, kde nás čakalo množstvo zaujímavých akivít o tradičnom lesnom včelárstve. Po príchode nás privítali lesníci, ktorí nám odprezentovali všeobecné informácie o lesnom inšpektoráte a tradičnom včelárstve. Po týchto informáciách sme sa presunuli na dvor, kde sme vyrábali tradičné úle. Po týchto aktivitách sme si to išli pozrieť v praxi a zasadiť medonosné stromčeky do budúcnosti pre včely. Následne po obede sme sa presunuli naspäť do Rogowa, kde sme sa vybrali pozrieť okolie a diskutovať s Dr. Grzegorzovom Jednoralským o hospodárení v lesoch Poľska. Po návrate na internát sme sa stretli v prednáškovej miestnosti, kde sa začala prvá časť formálneho zasadnutia o moderných problémoch lesníctva. Po tomto nás čakala už len cesta do Varšavy.
Posledný deň NERM-u, sme pokračovali v prednáškach o modernom lesníctve, kde všetci účastníci mali pripravené prezentácie na tému Modern forestry = new problems. My sme sa rozhodli pre tému hlucháňa, z dôvodu jeho ochrany a navrátenia na Slovensko na ktorom sa podieľa náš sponzor IBO s.r.o, ktorému by sme chceli touto cestou poďakovať za spoluprácu s našim LC. Po seminári sme vyrazili na okružnú jazdu Varšavou, kde sme ochutnali miestne jedlá a preskúmali varšavské Staré Mesto. Kedže počasie nám neprialo, nezdržiavali sme sa dlho a presunuli sme sa naspäť na internát. Vo večerných hodinách nás čakala IFSA dražba, výťažok ktorej je využívaný pre podporu aktivít LC a jednotlivcov pri cestách do zahraničia. . Po krátkej prestávke na pizzu sme sa presunuli na slávnostné ukončenie podujatia. Musíme povedať, že atmosféra bola úžasná a zážitky a spomienky si budeme so sebou niesť celý život. Ďakujeme.
Autor: Bc. Viktória Kučerová, LF